Історична основа формування мовного ритуалу службових листів

Autor

  • Г. П. Лукаш Донецький національний університет імені Василя Стуса

Abstrakt

Найдавніша історична основа формування мовного ритуалу службових листів сягає ще часів розквіту цивілізацій Близького Сходу. Саме на території Месопотамії, на думку В. В. Бездрабко, простежуються перші ознаки уніфікації документів, коли на основі подібності побутових ситуацій формувалася схожість оформлювання документів [1, с. 16]. Документи, що були складені за певним зразком, датуються IV тисячоліттям до н. е. Ідеться про наявність своєрідного формуляра документа в Шумері, Аккаді, Вавилоні, Ассирії та інших державах Межиріччя [там само]. Виявлення постійної і змінної документної інформації сприяло формуванню перших зразків сучасного трафаретного і зв’язного тексту. Ці зразки уже тоді поділялися на кілька видів: господарські, юридичні, дипломатичні документи, записи літописного характеру та ін. Найбільш давні – господарські архіви (початок III тисячоліття до н. е.), що містять близько 1 000 глиняних табличок. Написані вони ранніми формами письма: піктографічними знаками або клинописом – і ще до кінця не розшифровані. За змістом становлять собою документи господарської звітності: облік видачі і надходження продуктів, кількості рабів або працівників і т. ін.

Biogram autora

Г. П. Лукаш , Донецький національний університет імені Василя Стуса

д-р філол. наук, професор

Bibliografia

Бездрабко В. В. Управлінське документознавство. К. : Київський національний університет культури і мистецтв, 2006. 208 с.

Красніцька Г. Історія виникнення діловодства в Україні. URL: http://oldconf.neasmo.org.ua/node/297 (дата звернення: 23.04.2018).

Німчук В. В. Берестяні грамоти на Україні. «Мовознавство», 1992, № 6. С. 18- 24.

Палеха Ю. І., Леміш Н. О. Історія діловодства. К. : Ліра-К, 2016. 328 с.

##submission.downloads##

Opublikowane

2022-01-24

Jak cytować

[1]
Лукаш , Г.П. 2022. Історична основа формування мовного ритуалу службових листів. Інформація та соціум. (sty. 2022), 74-76.

Numer

Dział

Секція 7 Лінгвістичні параметри інформації та соціуму