Інформаційні аналітики та документознавці перед викликами сусільства знань
Abstract
Для української системи освіти маємо поєднання як новітніх трендів глобалізованого світу (поведінкової та технологічної революцій), так і невирішених завдань українського державотворення в умовах російсько-української війни, труднощів реформаційного шляху, кризи ідентичності, деформації української ментальності тощо. В епоху названих революцій людині необхідно володіти не стільки професійними (hard skills), скільки універсальними компетентностями (soft skills). Виходячи із рекомендацій Європейської Комісії щодо розвитку універсальних компетентностей, категорія «універсальні компетентності» визначається як компетентності, що не залежать від фаху, а рекомендуються для розвитку усім людям. Згідно з рекомендаціями 2006 р. «універсальні компетентності» формують такий логічний ряд: «Спілкування рідною мовою», «Спілкування іноземними мовами», «Математична компетентність та основні компетентності у природничих і точних науках», «Цифрова компетентність», «Навчання вчитись», «Соціальна і громадянська компетентність», «Почуття ініціативності та взаємодії», «Культурна впевненість і самовираження». Дещо змінюються відтінки універсальної компетентності згідно з рекомендацією 2018 р. Так, «Спілкування рідною мовою» трансформовано у «Грамотність», а «Культурна впевненість і самовираження» трансформовано у «Компетентність культурної обізнаності та самовираження», позначено «Підприємницьку компетентність» [1]. Проблема набуття універсальних компетентностей актуалізована у численних дискусіях в освітньо-інформаційному просторі європейських країн та Північної Америки [2]. Поки що європейські освітні системі не готові до системного їх розвитку [3]. Р. Ф. Джеймс та М. Л. Джеймс підкреслюють, що володіючи hard skills, все ще можливо займатися пошуком роботи, проте вони більше не захищають працівників від змін економіки, досягнень у галузі технологій [4]. В Україні відповідно до Законів «Про вищу освіту» від 2014 року та «Про освіту» від 2017 року розпочато процеси запровадження компетентнісного підходу та розвитку інклюзивної освіти.
References
Brussels,.2018 – 2018/0008 (NLE) Proposal for a COUNCIL ECOMMENDATION on Key Competences for Lifelong Learning
Balcar, J. Is it better to invest in hard or soft skills? The Economic and Labour Relations Review. 27(4) р. 454.
Balcar, J.,Homolová, E,, Karásek ,Z, et al. (2011) Transferable Competences across Economic Sectors: Role and Importance for Employment at European Level. Luxembourg: Publications Office of the European Union (version without appendices).
James, R. F., & James, M. L. (2004, December). Teaching career and technical skills in a “mini” business world. Business Education Forum,59 (2), 39–41.
Оганов, А. А., Хангельдиева И. Г. Исторические судьбы национальных культур в эпоху глобализации. Межкультурный и межрелигиозный диалог в целях устойчивого развития: материалы международной конференции, (Москва, 13–16 сентября 2007 г.) / под общ. ред. В. К. Егорова. М.: РАГС, 2008. 848 с.
Петрик, В. Сутнісна характеристика інформаційних воєн. Соціальна психологія. 2009. № 4. С. 132–140.
Прибутько, П. С., Лук’янець І. Б. Інформаційні впливи: роль у суспільстві та сучасних воєнних конфліктах. К.: вид. А. В. Паливода, 2007. 252 с.
Жарков, Я., Онищук М. Інформаційно-психологічне протиборство в сучасному світі: проблемно-історичний аналіз. Вісник Київського національного університету імені Тараса Шевченка. 2007. № 14–15. С. 101–104.
Почепцов, Г. Г. Теория и практика информационных войн. Ровно: ППФ «Волинські обереги», 1999. 124 с.